Home Page

Last Show Results

Shows

Downlands
Diary

Beginners Start Here/FAQ

Memberships 

Breed Standard

News Archive

Newsletter

Puppies 

Affix Guide

Stud Register

Information

Code of Ethics  

Feedback

Committee

Collectables

Links

Seminar

Fun Day

Christmas Party

Terms of Use

 

Show Results Archives

Summer 2000 Open Show

The Bohunt Centre,
Longmoor Road,
Liphook
Hants

Sunday 25th June 2000

 

Judge: Mrs Karen Tittle

Class 1 Veteran Bitch  (10, 4 absent)
1st ELVINOR EBONY ROSE OF POWERPACK Ms P. Funnell
2nd BOWSAND VALENTINES BOUQUET AT SEMLOH I. & J. Brown
3rd WATGAP FIREDANCE Mr & Mrs T. F. Wise
Reserve PAULISA GOING FOR GOLD P. Drummond and L. Hopper
VHC KITTY TWIST OF RAMBLESTAFF N. Booth and P. Grimwood
Class 2 Minor Puppy Bitch (5)
1st VANORIC VENUS DE MILO R. H. & E. G. Plowes
2nd BERAKA SWEET DREAMS Mr & Mrs Paterson
3rd MILLSTAFF ONE STEP BEYOND Mrs A.  McStay
Reserve BOLDMORE IRISH MIST Mr & Mrs S. J. Fountain
VHC NITRIM BLACK ANGEL Mr S. M. Vince
Class 3

Puppy Bitch 

(8, 1 absent)
1st

REGAL BELLA OF SOCKSDOWN

D. & L. Lee
2nd

RAMBLESTAFF TIED IN NOTTS

N. Booth and P. Grimwood
3rd KICK START FOR CHARIS J. & C. Higgs
Reserve SOLAR SECRET B. Scrace and K. H. Winter
VHC BOLDMORE IRISH MIST Mr & Mrs S. J. Fountain
Class 4 Junior Bitch (7, 1 absent)
1st NOFEARGEAR TUGBOAT ANNIE Mr B. P. Tibby
2nd RAMBLIX RIEN NE VA PLUS Mr & Mrs A. Hedges
3rd KERRISDALE QUEEN OF THE MAY Mr D. Biard.
Reserve RENEEM OO LA LA Ms C. J. Smith
VHC RIXATOR SUGALITE R. & P. Harrison and V. Harvey
Class 5 Novice Bitch (8, 2 absent)
1st KERRISDALE QUEEN OF THE MAY Mr D. Biard.
2nd

RAMBLESTAFF TIED IN NOTTS

N. Booth and P. Grimwood
3rd SOLAR SECRET B. Scrace and K. H. Winter
Reserve DELAYNES LETHAL CHARM Miss T. Carter
VHC RENEEM OO LA LA Ms C. J. Smith
Class 6 Graduate Bitch (8, 2 absent)
1st RAMBLIX RIEN NE VA PLUS Mr & Mrs A. Hedges
2nd ROTHERSTAFF ROMANCER Mrs A. Packenham-Walsh
3rd DELAYNES LETHAL CHARM Miss T. Carter
Reserve AQUASTAFF LITTLE LADY IN RED Mr & Mrs C. Hopkins
VHC CHELSEA BEAUTY Mr S. Page
Class 7 Post Graduate Bitch (6, 1 absent)
1st SEMLOH ANDRIANNA I. & J. Brown
2nd RAMBLIX RIEN NE VA PLUS Mr & Mrs A. Hedges
3rd LOXBULL DREAM OF RAMBLESTAFF N. Booth and P. Grimwood
Reserve AQUASTAFF LITTLE LADY IN RED Mr & Mrs C. Hopkins
VHC CHELSEA BEAUTY Mr S. Page
Class 8 Limit Bitch  (8, 2 absent)
1st LAZOR SILVER STAR AT SEMLOH I. & J. Brown
2nd KERRISDALE TORNADO QUEEN Mr & Mrs P. Caetano
3rd RAMBLIX RIEN NE VA PLUS Mr & Mrs A. Hedges
Reserve BOWSTAFF PRINCESS REGIS M. & S. Cordingley
VHC JILORELLE BLACK MISCHIEF C. & E. Bruton
Class 9 Open Bitch (8, 2 absent)
1st VALGLO VOLTAIRE OF BERAKA J.W. Mr & Mrs Paterson
2nd BURYAN ROSAMIA OF RIVAROLO D. & G. Aicardi
3rd SEMLOH DOMINO LASS I. & J. Brown
Reserve COTTASTAFF RETURN TO SENDER AT WAYSTAFF Mr & Mrs Stanway & Miss L. McCulloch
VHC RAMBLESTAFF PRACATAN R. & P. Harrison and V. Harvey
Class 10 Veteran Dog (3)
1st SECOND EDITION A & N.S. Prentice
2nd LAZOR ICE VALENTINE I. & J. Brown
3rd TOPGUN BRINDLE BUCANEER P. Drummond and L. Hopper
Class 11 Minor Puppy Dog (1)
1st DANAMERES HIGH FLIER Mnr & Mrs M. Fosbueary
Class 12 Puppy Dog (5, 1 absent)
1st RAMBLESTAFF JACKNIFE N. Booth and P. Grimwood
2nd DANAMERES HIGH FLIER Mnr & Mrs M. Fosbueary
3rd WORKMATE FOR JIM AT CHARIS J. & C. Higgs
Reserve HISSING SID Mrs S. P. Sedgley
Class 13 Junior Dog (5, 1 absent)
1st VEKLORRA PRETTY FLY Mrs L. M. Brown and Mr K. J. Harper
2nd ROMANCING REBEL Mr & Mrs C. Hopkins
3rd RIXATOR KYANITE Mr R. Fothergill and Miss E. Awdry
Reserve ARTHURS LAD Mrs C. Whitaker
Class 14 Novice Dog (6, 1 absent)
1st VEKLORRA PRETTY FLY Mrs L. M. Brown and Mr K. J. Harper
2nd ROMANCING REBEL Mr & Mrs C. Hopkins
3rd RAMBLESTAFF JACKNIFE N. Booth and P. Grimwood
Reserve MURPHY MILLAND T. & A. Wallace
VHC ARTHURS LAD Mrs C. Whitaker
Class 15 Graduate Dog (5)
1st VEKLORRA PRETTY FLY Mrs L. M. Brown and Mr K. J. Harper
2nd KERRISDALE BRYNS ALTER EGO D. & R. Leadbeater
3rd JANASTAFF WYATT EARP Mr F. Couzens
Reserve RENEEM MONSTER MUNCH Ms C.J. Smith
VHC KERRISDALE POT BLACK Mr S. D. Holland
Class 16 Post Graduate Dog (5)
1st JANASTAFF AL CAPONE A. & G. McClure
2nd SEMLOH LANCELOT I. & J. Brown
3rd HOLY KNIGHT Mr. A. Read
Reserve JANASTAFF WYATT EARP Mr F. Couzens
VHC RENEEM MONSTER MUNCH Ms C.J. Smith
Class 17 Limit Dog (4)
1st RAMBLIX RHODOMONTADE Mr & Mrs A. Hedges
2nd VALGLO CONTENDER FOR POWERPACK J.W. Ms P. Funnell
3rd JANASTAFF AL CAPONE A. & G. McClure
Reserve KERRISDALE POT BLACK Mr S. D. Holland
Class 18 Open Dog (8, 2 absent)
1st BRIDLETOWN NOBLE PRINCE OF BERAKA J.W. Mr & Mrs Paterson
2nd RAMBLIX RESURRECTIONIST Mrs Y. Hedges and Mr. D Brooks
3rd NOZAC SINGLE BARREL OF KILMEEDY K.H. & M. Winter
Reserve NOFEARGEAR NASHER BOY Mr B. P. Tibby
VHC WATGAP THUNDERFIRE Mr & Mrs T.F. Wise

 

Best Bitch: REGAL BELLA OF SOCKSDOWN
Reserve Best Bitch: VALGLO VOLTAIRE OF BERAKA J.W.
Best Puppy Bitch: REGAL BELLA OF SOCKSDOWN
Best Dog: BRIDLETOWN NOBLE PRINCE OF BERAKA J.W.
Reserve Best Dog: VEKLORRA PRETTY FLY
Best Puppy Dog: RAMBLESTAFF JACKNIFE
Best In Show: BRIDLETOWN NOBLE PRINCE OF BERAKA J.W.
Reserve Best in Show: REGAL BELLA OF SOCKSDOWN
Best Opposite Sex: REGAL BELLA OF SOCKSDOWN
Best Puppy: REGAL BELLA OF SOCKSDOWN
Best Opposite Sex Puppy: RAMBLESTAFF JACKNIFE
 

 

Last modified: 10 May 2017
 
The Downlands Staffordshire Bull Terrier Club, 2017