Home Page

Last Show Results

Shows

Downlands
Diary

Beginners Start Here/FAQ

Memberships 

Breed Standard

News Archive

Newsletter

Puppies 

Affix Guide

Stud Register

Information

Code of Ethics  

Feedback

Committee

Collectables

Links

Seminar

Fun Day

Christmas Party

Terms of Use

 

Show Results Archives

Autumn 2000 Open Show

The Bohunt Centre,
Longmoor Road,
Liphook
Hants

Sunday 29th October 2000

 

Judge: Miss Barbara-Ann Beaufoy

Class 1 Veteran Dog  (3, 1 absent)
1st SECOND EDITION Mr. A. & Mrs. N. Prentice 
2nd BEACONMOOR CARDINAL MINT M. & P. Burton
Class 2 Minor Puppy Dog (2, 1 absent)
1st CUCHULAINN THE COURAGEOUS Mr. J. Green
Class 3

Puppy Dog 

(3)
1st

VANORIC VALENTINO

Dr. Z & Mr. M. David-Gray
2nd

SON OF THE BEST

Mr. G. Malley
3rd CUCHULAINN THE COURAGEOUS Mr. J. Green
Class 4 Junior Dog (7)
1st RAMBLESTAFF JACKNIFE Ms. N. Booth & Mr. P. Grimwood 
2nd VEKLORRA PRETTY FLY Mrs. L. Brown & Mr. K. Harper
3rd BOWTMAN'S DIRTY HARRY G. & N. Powell
Reserve DANAMERES HIGH FLYER M. & L. Fosbeaury
VHC ARTHUR'S LAD Mrs. C. Whitaker
Class 5 Novice Dog (7)
1st RAMBLESTAFF JACKNIFE Ms. N. Booth & Mr. P. Grimwood 
2nd DANAMERES HIGH FLYER M. & L. Fosbeaury
3rd ARTHUR'S LAD Mrs. C. Whitaker
Reserve BARBARY UNBUDGEABULL G. Sutherland
VHC SALLASTAFF'S VELVET TIGER A. Boyd
Class 6 Graduate Dog (10, 1 absent)
1st RAMBLESTAFF JACKNIFE Ms. N. Booth & Mr. P. Grimwood 
2nd VEKLORRA PRETTY FLY Mrs. L. Brown & Mr. K. Harper
3rd HALLASTAFF HAPPY AS LARRY Mr. & Mrs. A. Weide
Reserve KERRISDALE BRYNS ALTER EGO Mr. & Mrs. D. Leadbeater
VHC SALLASTAFF'S VELVET TIGER A. Boyd
Class 7 Post Graduate Dog (9)
1st VEKLORRA PRETTY FLY Mrs. L. Brown & Mr. K. Harper
2nd JANASTAFF AL CAPONE AT GEMALSTOCK Mr. A. & Mrs. G. McClure
3rd SUNNYSTONE SPORTING CHANCE Mrs. G. Thomas
Reserve HALLASTAFF HAPPY AS LARRY Mr. & Mrs. A. Weide
VHC WINZACK LETS GET IT ON Mr. & Mrs. A. Land
Class 8 Limit Dog  (6, 2 absent)
1st VALGLO CONTENDER FOR POWERPACK J.W. Miss P. Funnell
2nd JANASTAFF AL CAPONE AT GEMALSTOCK Mr. A. & Mrs. G. McClure
3rd KERRISDALE BRYNS ALTER EGO Mr. & Mrs. D. Leadbeater
Reserve ROMANCING REBEL Mr. & Mrs. S Hopkins
Class 9 Open Dog (7, 3 absent)
1st KENSTOCK THE HUSTLER Mr. J. & Mrs. D. Kennedy
2nd RAMBLIX RHODDMANTABE Mr. & Mrs. A Hedges
3rd STEELYARD WESTBANK LAD Mr. & Mrs. Renshaw
Reserve WATGAP THUNDERFIRE Mr. & Mrs. T. Wise
Class 10 Veteran Bitch (8, 4 absent)
1st STORMSTAFF ROSE OF MOONCOIN M. Grimwood.
2nd WATGAP FIREDANCE Mr. & Mrs. T. Wise
3rd BEACONMOOR SUGAR AND SPICE M. & P. Burton
Reserve ELVINOR EBONY ROSE OF POWERPACK Miss P Funnell
Class 11 Minor Puppy Bitch (5)
1st ARAIDH DEVIL IN DISGUISE AT ROTHERSTAFF Mr. J & Mrs. V. Brown
2nd HALLASTAFF DARKEST DESIRE Mr. & Mrs. A. Weide
3rd MIMCOL DARKEST DESTINY S. & C. Perry
Reserve FIONNGHUALA THE FORTUNATE Mrs. S. French
VHC KENMILLEN POLIWHIRL Mr. & Mrs. G. Maguire
Class 12 Puppy Bitch (6, 1 absent)
1st SANQUIRICO STORM WARNING Mr. P. & Mrs. A. Kelly
2nd VANORIC VENUS DE MILO Mr. R. & Mrs. E. Plowes
3rd ELLIE JUVENTUS OF WEST LEIGH Mr. & Mrs. S. Hopkins
Reserve DREAM RAIDER L. & I. Fogden & Parfoot
VHC FIONNGHUALA THE FORTUNATE Mrs. S. French
Class 13 Junior Bitch (5)
1st REGAL BELLA OF SOCKSDOWN D. & L. Lee
2nd KERRISDALE QUEEN OF THE MAY Mr. D. Biard
3rd SANQUIRICO STORM WARNING Mr. P. & Mrs. A. Kelly
Reserve DUNDALK SPARK S. Humphrey
VHC RAMBLESTAFF TIED IN NOTTS Ms. N. Booth and Mr. P. Grimwood
Class 14 Novice Bitch (12)
1st SANQUIRICO STORM WARNING Mr. P. & Mrs. A. Kelly
2nd CHARLYNS CHARMER Mr. C. & Mrs. E. Facer
3rd DUNDALK SPARK S. Humphrey
Reserve YAWYAWDAZ BRUSHED WITH BEAUTY R. Annetts
VHC RAMBLESTAFF TIED IN NOTTS Ms. N. Booth and Mr. P. Grimwood
Class 15 Graduate Bitch (10)
1st KERRISDALE QUEEN OF THE MAY Mr. D. Biard
2nd ROTHERSTAFF ROMANCER Mrs. A. Pakenham-Walsh
3rd YAWYAWDAZ BRUSHED WITH BEAUTY R. Annetts
Reserve RAMBLESTAFF TIED IN NOTTS Ms. N. Booth and Mr. P. Grimwood
VHC WINZACK MISCHIEF MAKER M. Grimwood
Class 16 Post Graduate Bitch (4, 1 absent)
1st MILLAHAN TOP BRASS TANZIE Miss M. Foster
2nd KERRISDALE QUEEN OF THE MAY Mr. D. Biard
3rd RAMBLESTAFF BLACK JEZEBEL Ms. N. Booth and Mr. P. Grimwood
Class 17 Limit Bitch (4, 2 absent)
1st MILLAHAN TOP BRASS TANZIE Miss M. Foster
2nd LOXBULL DREAM OF RAMBLESTAFF Ms. N. Booth and Mr. P. Grimwood
Class 18 Open Bitch (6, 2 absent)
1st EBONY'S DIAMOND OF SHAUNCHAR Mr. K & Mrs. L. Williams
2nd RAMBLIX RIEN NE VA PLUS  Mr. & Mrs. A. Hedges
3rd MAID TO ORDER FOR RAMBLESTAFF Ms. N. Booth and Mr. P. Grimwood
Reserve POWERPACK SATIN DOLL Miss P. Funnell

 

Best Bitch: REGAL BELLA OF SOCKSDOWN
Reserve Best Bitch: MILLAHAN TOP BRASS TANZIE
Best Puppy Bitch: ARAIDH DEVIL IN DISGUISE AT ROTHERSTAFF
Best Dog: RAMBLESTAFF JACKNIFE
Reserve Best Dog: KENSTOCK THE HUSTLER
Best Puppy Dog: VANORIC VALENTINO
Best In Show: REGAL BELLA OF SOCKSDOWN
Reserve Best in Show: RAMBLESTAFF JACKNIFE
Best Opposite Sex: RAMBLESTAFF JACKNIFE
Best Puppy: ARAIDH DEVIL IN DISGUISE AT ROTHERSTAFF
Best Opposite Sex Puppy: VANORIC VALENTINO
 
Last modified: 10 May 2017
 
The Downlands Staffordshire Bull Terrier Club, 2017